Kombinierte Ansicht Flache Ansicht Baumansicht
Threads [ Zurück | Nächste ]
toggle
Václav Šimkanin
Layout, design, theme
13. August 2010 07:18
Antwort

Václav Šimkanin

Rang: New Member

Nachrichten: 2

Eintrittsdatum: 13. August 2010

Neue Beiträge

Zdravím vespolek. Jsem nadšen, že existuje nějaká česká komunita o Liferay! Obracím se na vás, jelikož bych se velmi rád naučil vytvářet layouty, themes a vlastně celé práci kodéra s Liferay. Mohli byste mě odkázat na nějaké možnosti, jak na to? Knihy, weby, pdf.. uvítám všechno. Myslím, že se můžu nazývat webdesignerem/kodérem, ale portlety, ant deploy apod.. je pro mě zatím ještě cizí a potřeboval bych se tím nějakým způsobem seznámit. Zatím jsem si zprovoznil Liferay na vlastním počítači a seznámil jsem se trošku s plugins SDK.. pokud víte o nějakých možnostech jak bych se do toho mohl vpravit, budu velmi rád!

Předem děkuji za Váš čas.
Tomas Polesovsky
RE: Layout, design, theme
24. August 2010 01:59
Antwort

Tomas Polesovsky

LIFERAY STAFF

Rang: Liferay Master

Nachrichten: 650

Eintrittsdatum: 13. Februar 2009

Neue Beiträge

Ahoj

Taky jsem rád, že máme malou českou komunitu emoticon

Jen pro úvod (asi víš, ale pro jistotu):

Liferay je Java portál, tedy splňuje (po většinou) specifikaci pro používání portletů (viz JSR-168 a JSR-286). Portlety by čistě teoreticky měly být přenositelné mezi většinou portálů, které splňují specifikaci.

Ostatní věci - témata, layouty, hooky, atd. jsou specifické jen pro Liferay a slouží k upravení vzhledu a chování samotného portálu. Proto Liferay nabízí Plugins SDK (a nově Liferay IDE - plugin do Eclipse), ve kterém umožňuje jednoduše vytvářet jednotlivé prvky pro portál.

Jako zdroj informací je asi relevantní http://docs.liferay.com/portal/, je tam někde zanořený kromě admin guide i nějaký quick-start guide pro vývoj (bohužel už trochu zastaralý - tuším pro 5.1) a potom Wiki a fórum.

Vím, že existují i nějaké knihy pro vývoj Liferay, ale žádnou jsem nečetl celou emoticon Hodně jich napsal Jonas X. Yuan, ty spíše popisují CO je v Liferay, ale neřeknou JAK. Základní knihou pro nováčky by měl být titul Liferay in Action: The Official Guide to Liferay Portal Development od Riche Sezova, který píše oficiální dokumentaci v Liferay.

Já osobně jsem se naučil nejvíce asi z portletové specifikace, zdrojáků Liferay (které ač neobsahují dokumentaci, tak jsou čtivé) a potom stylem pokus-omyl.

Pokud jsem na něco zapomněl, tak se omlouvám, když tak mě prosím kluci doplňte.

-- tom
Václav Šimkanin
RE: Layout, design, theme
24. August 2010 04:32
Antwort

Václav Šimkanin

Rang: New Member

Nachrichten: 2

Eintrittsdatum: 13. August 2010

Neue Beiträge

Už jsem myslel, že mi nikdo neodpoví. emoticon

Paráda, několik možností, to jsem rád. Doufal jsem, že se z větší části vyhnu právě metodě pokus/omyl protože někdy dokáže sežrat strašně moc času a bez výsledku emoticon. Ale tu budu praktikovat až něco z uvedeného přečtu.

Díky emoticon
Milan Jaroš
RE: Layout, design, theme
2. Dezember 2010 02:11
Antwort

Milan Jaroš

Rang: Expert

Nachrichten: 269

Eintrittsdatum: 18. August 2008

Neue Beiträge

Ahoj,
už jsem "zase zpátky", takže můžu připojit i nějaký ten názor, link.

Můžeš se zkusit kouknout do knihy Liferay Portal Enterprise Intranets (první odkaz) od zmiňovaného Janase X. Juana a pak si jí případně zakoupit. Musím tě ale upozornit, že tahle publikace je zaměřená spíš na Liferay 4.4 a 5.0, což může hodně mást, protože způsob vývoje se od verze 5.1 resp. 6.0 dost podstatně změnil (k lepšímu).

Z tohoto důvodu bych radši doporučil Liferay Developer Guide 6.0.

Participate in the State of Liferay Community 2017. Help the community and even win some prizes!