Foren

Liferay`da yeniyim.

Tuna Demir, geändert vor 13 Jahren.

Liferay`da yeniyim.

New Member Beitrag: 1 Beitrittsdatum: 20.04.10 Neueste Beiträge
Merhabalar;

Şirketimizin web sayfasını değiştirme kararı almıştık uzun zaman önce. Sanırım bu kararı liferay ile bağlayacağız emoticon. İsmim Tuna İstanbul`da bir yazılım firması işletmecisiyim.

Liferay konusunda muhtemelen sıkıntılarımız olacak. Gördüğüm kadarı ile konuya hakim olan bir çok arkadaşımız mevcut. Bu hususta sizlerden bilgilendirme isteyeceğim inanıyorum ki yardımcı olacaksınızdır. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Başlıca sorularımı sıralamak isterim.

1- Liferay ı olağan halde mySQL, Oracle vs bağlamadan çalıştırmak ne kadar doğru? (Kurumsal bir firma için)

2- Herhangi bir bağlantı (veritabanı) kullanmadığım için sıkıntı yaşayabilir miyim? Portal kullanımında ne gibi eksikleri olur?

3- Şu anda kendime ait sunucuda çalıştırdım deniyorum, düzenleme yaptığımda ve bitirdiğimde farklı bir sunucuya nasıl aktarma yaparim? Sadece portal klasörünü alıp startup.bat lamak emoticon yeterli olacakmıdır? şimdilik sorularım bunlar tekrardan teşekkür ediyorum. Hoşçakalın.

Tuna Demir
Yazılım Uzmanı
Jedi Lord xx, geändert vor 13 Jahren.

RE: Liferay`da yeniyim.

Junior Member Beiträge: 47 Beitrittsdatum: 02.09.08 Neueste Beiträge
Selam Tuna,

1- MySQL artık MyORACLE oldu biliyorsun emoticon ORacle Sun ı satın aldı. MySQL ile hiçbir sorun yaşamazsın. 12 yıldır büyük projelerde hep MySQL yada PostGresql kullanıyoruz. sorunlar oracle da neyse MySql de de o olacaktır. düzenli tertipli ve back-up lı bir admin olman lazım:

2-Kullanıcı sayın yüksek olacaksa Database baglantısı tavsiye ederim. Production da Db olmalı.

3-windows da kullanmadım Linux ve Mac os X kullanıyorum. Ancak liferay klasorunu kopyalaman ve database e baglantı sağlaman yeterli olur liferay de..

Örnek site adresini yazarsan inceleyebilirim.

Selamlar
thumbnail
tolga atalay, geändert vor 13 Jahren.

RE: Liferay`da yeniyim.

New Member Beiträge: 3 Beitrittsdatum: 25.12.09 Neueste Beiträge
Merhaba,

Bence kesinlikle bir veritabanında çalıştır. MySql oldukça iyi. Portal kullanımı oldukça standart olduğundan, ilk bakışta aklıma karşılaşabileceğin bir problem gelmiyor. Fakat gerekli güvenlik ayarlarını yapmazsan, kurum içinde insanlar public/private sayfalar oluşturarak ortalığı çöplüğe çevirebilirler. Belki bu konuda biraz dikkat edersen iyi olabilir. Telefon rehberi gibi kurumsal ufak programlara ihtiyaç duyabilirsin.

sunucuya aktarmak oldukça basit.