Foren

Jaki hosting dla małego hobbystycznego portalu?

Tomasz Owczarek, geändert vor 10 Jahren.

Jaki hosting dla małego hobbystycznego portalu?

New Member Beiträge: 6 Beitrittsdatum: 26.04.13 Neueste Beiträge
Witam serdecznie wszystkich sympatyków Liferaya.

Założyłem ten temat ponieważ od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie kilka pomysłów i zbieram informacje, które być może w przyszłości wykorzystam. Przy okazji może kilka osób wymieni się własnymi doświadczeniami i wywiąże się z tego jakas ciekawa dyskusja ;-).

A więc do rzeczy, powiedzmy, że po godzinach lubię hobbystycznie pokodować i tworzę jakis portal X. Oczywiście fajnie byłoby po pewnym etapie, nie chować swojego dzieła do szuflady, a wystawić go świat. I tutaj dochodzimy do głównego wątku tego tematu, a mianowicie hostingu pod taki właśnie projekt. Zakładam, że najlepiej gdyby było to rozwiazanie w miarę tanie, nie obciążające znacznie domowego budżetu. Nie zakładałbym wielkich wymagań w kontekscie wydajności (przynajmniej na poczatku) Chciałbym spytać o wasze doświadczenia z dedykowanymi rozwiązaniami, jakie rozwiązania możecie śmiało polecić, które odradzić i jak wygląda kwestia finansowa. Zapraszam do dyskusji.
thumbnail
Filip Rak, geändert vor 10 Jahren.

RE: Jaki hosting dla małego hobbystycznego portalu?

New Member Beiträge: 15 Beitrittsdatum: 10.02.10 Neueste Beiträge
Tomek nie chcę Cię martwić, ale ja widzę tylko 2 opcje i żadne z nich nie jest srebrną kulą na wilkołaki:
1. kupujesz hosting jvm, który notabene nie należy do najtańszych, wiąże się to z co miesięcznym odpływem 80-100 PLN w zależności od "mocy"
2. stawiasz u siebie serwerek, zakładając że masz publiczne IP + łącze symetryczne, i płacisz koszty podwyższone koszty energii el. w zależności od sprzętu

Ja osobiście jestem bliżej drugiego rozwiązania, a ostatnio ma na oko takie podejście http://www.intel.com/content/www/us/en/motherboards/desktop-motherboards/next-unit-computing-introduction.html dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest że przy pomocy takiego serwerka, możesz zrobić sobie w domu monitoring ip, nas, htpc etc.
thumbnail
Krzysztof Gołębiowski, geändert vor 10 Jahren.

RE: Jaki hosting dla małego hobbystycznego portalu?

Liferay Master Beiträge: 549 Beitrittsdatum: 25.06.11 Neueste Beiträge
Z drugiego rozwiązania korzystałem przed i w trakcie studiów. Kupiłem sobie taki komputerek który to stał gdzieś pod stołem i działał sobie przez cały czas na starym Slackwarze. Masę rzeczy się dzięki temu nauczyłem, ale z upływem lat skończył się też czas na taką zabawę emoticon Problemów jest kilka, najważniejsze z nich to:
  • Samodzielne serwisowanie sprzętu, wykonywanie kopii zapasowych (jak padnie dysk to tracimy wszystko, amatorsko nikt nie będzie raczej bawił się w RAIDy i inne takie).
  • Potrzeba utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa - jak ktoś nam się włamie na bloga, może co najwyżej pousuwać posty. Jeśli dostanie się do sieci lokalnej, może sobie swobodnie buszować po gorzej zabezpieczonych komputerach naszych nieinformatycznych współmieszkańców (można niby bawić się z prywatnym DMZ'em, ale zwiększa to koszt urządzeń sieciowych i dodaje narzut czasowy na utrzymanie całej infrastruktury)
  • Koszt prądu - tego niestety nie udało mi się nigdy policzyć, ale na pewno przez kilka lat trochę się tego uzbierało.

W tej chwili zlikwidowałem całkowicie swój serwer i przeniosłem wszystko na kupionego VPS'a. Aktualnie korzystam z najtańszego VPS'a w Hetznerze (http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_vserver/vq7), co kosztuje ok. 30 zł miesięcznie (7,9 eur). Serwer fajny, jednak na Liferay'a (+pgsql i httpd) niewystarczający - ma tylko 528 mb ramu (przy zwykłej pracy na LF load average skacze nawet do 4). Szukam teraz czegoś z przynajmniej 2GB ramu i przygotowuję się na koszt ok. 100 zł miesięcznie.
Tomasz Owczarek, geändert vor 10 Jahren.

RE: Jaki hosting dla małego hobbystycznego portalu?

New Member Beiträge: 6 Beitrittsdatum: 26.04.13 Neueste Beiträge
Krzysztof Gołębiowski:
Z drugiego rozwiązania korzystałem przed i w trakcie studiów. Kupiłem sobie taki komputerek który to stał gdzieś pod stołem i działał sobie przez cały czas na starym Slackwarze. Masę rzeczy się dzięki temu nauczyłem, ale z upływem lat skończył się też czas na taką zabawę emoticon Problemów jest kilka, najważniejsze z nich to:
  • Samodzielne serwisowanie sprzętu, wykonywanie kopii zapasowych (jak padnie dysk to tracimy wszystko, amatorsko nikt nie będzie raczej bawił się w RAIDy i inne takie).
  • Potrzeba utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa - jak ktoś nam się włamie na bloga, może co najwyżej pousuwać posty. Jeśli dostanie się do sieci lokalnej, może sobie swobodnie buszować po gorzej zabezpieczonych komputerach naszych nieinformatycznych współmieszkańców (można niby bawić się z prywatnym DMZ'em, ale zwiększa to koszt urządzeń sieciowych i dodaje narzut czasowy na utrzymanie całej infrastruktury)
  • Koszt prądu - tego niestety nie udało mi się nigdy policzyć, ale na pewno przez kilka lat trochę się tego uzbierało.

W tej chwili zlikwidowałem całkowicie swój serwer i przeniosłem wszystko na kupionego VPS'a. Aktualnie korzystam z najtańszego VPS'a w Hetznerze (http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_vserver/vq7), co kosztuje ok. 30 zł miesięcznie (7,9 eur). Serwer fajny, jednak na Liferay'a (+pgsql i httpd) niewystarczający - ma tylko 528 mb ramu (przy zwykłej pracy na LF load average skacze nawet do 4). Szukam teraz czegoś z przynajmniej 2GB ramu i przygotowuję się na koszt ok. 100 zł miesięcznie.


Dzięki za odpowiedź. Wielki plus, za podzielenie się własnymi doświadczeniami. Właśnie wspomniane przez Ciebie problemy o, któych wspomniałeś, bardziej skłaniały by mnie do spróbowania jakiegoś VPS'a. Z drugiej strony móc poczuć na własnej skórze jak to jest dbać o własny serwer, musi być ciekawym doświadczeniem ;-)

Wracając do samych VPSów, o tym na hetznerze, trochę czytałem i z reguły są to dość pozytywne opinie. Taki koszt o, którym mówisz Ty i Filip wydaje mi się akceptowalny o ile, pokładamy jakieś większe nadzieje z naszym (użyję tutaj modnego słowa) "startupem" Póki co muszę znależć większe pokłady samodyscypliny aby trochę przysiąść do kodu, bo z tym ostatnio krucho.

Gdybyś już zdecydował się na przesiadkę, daj znać, co ciekawego znalazłeś, zapewne, nie tylko mnie taka wiedza zaciekawi i może okazac się pomocna ;-)
Tomasz Owczarek, geändert vor 10 Jahren.

RE: Jaki hosting dla małego hobbystycznego portalu?

New Member Beiträge: 6 Beitrittsdatum: 26.04.13 Neueste Beiträge
Filip Rak:
Tomek nie chcę Cię martwić, ale ja widzę tylko 2 opcje i żadne z nich nie jest srebrną kulą na wilkołaki:
1. kupujesz hosting jvm, który notabene nie należy do najtańszych, wiąże się to z co miesięcznym odpływem 80-100 PLN w zależności od "mocy"
2. stawiasz u siebie serwerek, zakładając że masz publiczne IP + łącze symetryczne, i płacisz koszty podwyższone koszty energii el. w zależności od sprzętu

Ja osobiście jestem bliżej drugiego rozwiązania, a ostatnio ma na oko takie podejście http://www.intel.com/content/www/us/en/motherboards/desktop-motherboards/next-unit-computing-introduction.html dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest że przy pomocy takiego serwerka, możesz zrobić sobie w domu monitoring ip, nas, htpc etc.



@Filip
Dzięki za odpowiedź, w sumie to nawet nie łudziłem się, że ktoś przedstawi tutaj idealne rozwiązanie. Sam też trochę zbadałem temat wcześniej ale chciałem wyciągnąc trochę informacji od innych. Do tych dwóch opcji dochodzi jeszcze dedyk, ale wtedy koszta już całkiem szybują w górę więc, tą opcję na starcie skreśliłem. Ten serwerek wygląda całkiem ciekawie. Co do samych kosztów, to symetryczne łącze w realiach osiedlowych sieci, też do najtańszych nie należy ;-) Jeżeli chodzi zaś o sam koszt prądu, to przy takim serwerku, obstawiam, że tragedii już nie ma.
thumbnail
Milen Dyankov, geändert vor 10 Jahren.

RE: Jaki hosting dla małego hobbystycznego portalu?

Expert Beiträge: 310 Beitrittsdatum: 30.10.12 Neueste Beiträge
Jeśli masz coś co jest prawie gotowe (czytaj nadające się na beta testów) to możesz spróbować Jelastic
Według moich obliczeń wychodzi nieco drożej niż VPS (ja osobiście używam ServerAxis) na którym można by było odpalić Liferay.
Natomiast Jelastic daje 1 miesiąc za darmo i jeśli masz już coś prawie gotowe to możesz go tam postawić przez miesiąc i sprawdzić ile cloudlets potrzebuje realnie, a co za tym idzie ile realnie będzie cie to kosztować. Gdybyś się zdecydował to tutaj jest opisane jak zainstalować Liferay na Jelastic.
Tomasz Owczarek, geändert vor 10 Jahren.

RE: Jaki hosting dla małego hobbystycznego portalu?

New Member Beiträge: 6 Beitrittsdatum: 26.04.13 Neueste Beiträge
Milen Dyankov:
Jeśli masz coś co jest prawie gotowe (czytaj nadające się na beta testów) to możesz spróbować Jelastic
Według moich obliczeń wychodzi nieco drożej niż VPS (ja osobiście używam ServerAxis) na którym można by było odpalić Liferay.
Natomiast Jelastic daje 1 miesiąc za darmo i jeśli masz już coś prawie gotowe to możesz go tam postawić przez miesiąc i sprawdzić ile cloudlets potrzebuje realnie, a co za tym idzie ile realnie będzie cie to kosztować. Gdybyś się zdecydował to tutaj jest opisane jak zainstalować Liferay na Jelastic.



Kiedyś szperając po różnych zakamarkach, trafiłem na Jelastic i jakiś krótki tutorial (chyba nawet ten sam, który podajesz). Opcja testów przez jeden miesiąc wydaje się bardzo ciekawa i może się przydać przed jakimiś realnymi zakupami. Dzięki Milen ;-)
Karina Maj, geändert vor 8 Jahren.

RE: Jaki hosting dla małego hobbystycznego portalu?

New Member Beitrag: 1 Beitrittsdatum: 16.11.15 Neueste Beiträge
Unikaj drogich serwerów. Raczej stawiaj wszystko na sprawdzonych i tanich. Teraz moje konta jest 5 razy tańsze niż poprzednie - daje sobie radę z moimi serwisami znacznie lepiej niż poprzednie.