Foren

Theme fejlesztés tapasztalatok

Tibor Kiss, geändert vor 11 Jahren.

Theme fejlesztés tapasztalatok

Junior Member Beiträge: 52 Beitrittsdatum: 29.01.07 Neueste Beiträge
Sziasztok,

Miután már van egy liferay theme (amit csináltattunk) kilátásban van egy új design, s ezt követően egy új theme készítése.
Az a tapasztalatom az előző theme-val, hogy nagyon nem mindegy milyen CSS trükköket alkalmaznak, mert volt belőlle pár összeakadás maga a Liferay egyéb dolgaival.
Én viszont nem vagyok CSS fejlesztő, ahhoz ugyanis "doktorátus" kell, vagy jó pár év ilyen irányú tapasztalat. Mit gondoltok, mennyire fontos olyan fejlesztővel csináltatni a liferay theme-t aki kifejezetten Liferay theme-ban van sok tapasztalat, vagy egy nagyon jó CSS gurunak nem okoz gondot a liferay theme sem?
Nekem úgy tűnt, a CSS guruknak nem is nagyon tetszik az ha liferay theme-t kérnek tőlük.

Mi a tapasztalatotok ezzel?

Üdv
Tibor
thumbnail
Vilmos Papp, geändert vor 11 Jahren.

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Liferay Master Beiträge: 529 Beitrittsdatum: 21.10.10 Neueste Beiträge
Szia!

Egy Liferay theme készítésekor pont, hogy nem kell azzal vacakolni a desingernek, hogy CSS hackek tucatjaival csinálja meg jóra az oldal kinézetét különböző böngészökben. A portálnak van egy BrowserSnifferUtil osztálya ami megállapítja a böngésző típusát, verzióját és ezek ismeretében a nekik megfelelő css osztályokat alkalmazza az oldalon. Ehhez annyi kell, ha mondjuk ie8 alatt nem jó a pozícionálás akkor a nem megjelölt osztály beállításait böngésző specifikusan tudjuk felülírni:


.display-panel-columns:after {
	margin-left: 1px;
	border-right: 1px solid #FFF;
}

.ie8 .display-panel-columns:after {
	position: relative;
}


Tehát a konklúzó, hogy egy jó CSS szakit kell megbízni vele és kicsit frissíteni kell az infóit arról, hogyan lehet böngésző specifikus megjelenítést kierőltetni Liferay specifikusan.

Remélem tudtam segíteni.
Tibor Kiss, geändert vor 11 Jahren.

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Junior Member Beiträge: 52 Beitrittsdatum: 29.01.07 Neueste Beiträge
Köszönöm Vilmos,

Köszönöm a tanácsokat. Valóban segítettél vele.
Én magam is ezt javasoltam a kollégáimnak, főnökeimnek. S el is kezdtem keresni erre megfelelő embert, csapatot.
Ettől függetlenül továbbra is érdekel mi a véleményed, szerinted elégséges könyv, dokumentáció és egyéb forrásanyag található, vagy inkább csak házon belüli tapasztalat formájában érdemes keresni. Nem kérdés számomra, ha meg is található a kellő mennyiségű és minőségű dokumentáció, akkor is a már megszerzett házon belüli tapasztalat az igazi, már csak azért is mert ott nem kell már beletanulni, annyira legalábbis.
thumbnail
Vilmos Papp, geändert vor 11 Jahren.

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Liferay Master Beiträge: 529 Beitrittsdatum: 21.10.10 Neueste Beiträge
A kérdés azért nehéz, mert ugye valamennyi (nem sok) tudásanyagot fel kell szedni ahhoz, hogy úgy rakjon az ember össze egy témát, ahogy az a Liferay-es koncepció által van elképzelve. Nyilván standard css megoldásokkal is megoldható, csak egyszerűbbnek tartom a fent említett megoldást, és nem igényel hackelést.

A házon belüli tapasztalat mellett szól az ha várhatóan többször kell témát csinálni/módosítani, ha van CSS gurutok, akkor evidens, hogy ez lenne a kézenfekvőbb, viszont ha nem nagyon vagytok otthon CSSben akkor ez azért nehéz, mert a CSS készségszintű megtanulása, tapasztalat megszerzése jóval hosszabb mint a Liferay specifikus rész megismerése.

Szerintem már van elég sok jó article illletve a Liferay In Action c. könyvben van egy szerintem elég részletes rész a témákról, ami a Javascript, Alloy, feltételek kezelését, Velocity-t és még elég sok mindent próbál kivesézni.

Ha mondjuk a dokumentáció alapján úgy érzitek fel tudjátok házon belül szedni a tudást 1-2 szakkönyv még lehet hogy olcsóbb + a ráfordított időtök, mint külsős céget versenyeztetni, design tervekkel, kommunikálni velük(nyilván nem láttak még életükben Liferay-t sok esetben, nem ismerik a Plugin SDK-t, soha nem futtattak esetleg még Tomcatet mert plain html+css megnyílik lokálban böngészőben) aztán kitanítani valakit tőlük a Liferay specifikus részekre, aztán az vagy ott lesz a projekten végig vagy átigazol máshova és viszi a tudást...

Szóval szerintem ez rizikósabb, én biztos házon belül tartanám a téma összeépítést max a designt adnám ki, úgy, hogy PSD-ket vagy PNG-ket kérek a végén amit a belső emberek szétvágnak és beillesztik a CSS-be témákba.

Remélem tudtam segíteni.
thumbnail
Vilmos Papp, geändert vor 11 Jahren.

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Liferay Master Beiträge: 529 Beitrittsdatum: 21.10.10 Neueste Beiträge
Közben még megnéztem, mert úgy emlékeztem van Téma tréningünk is, és valóban, legközelebb októberben lesz az EU symposium előtt: https://www.liferay.com/web/europe2012/training
Tibor Kiss, geändert vor 11 Jahren.

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Junior Member Beiträge: 52 Beitrittsdatum: 29.01.07 Neueste Beiträge
Köszönöm a sok igen hasznos információt.
Ma van időm foglalkozni ezekkel. Aztán majd meglátom, felvetődhet a tréning kérdése is, bár most az késő lesz már.

Üdv
Tibor
thumbnail
Vilmos Papp, geändert vor 11 Jahren.

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Liferay Master Beiträge: 529 Beitrittsdatum: 21.10.10 Neueste Beiträge
Ha van kérdésed, nyugodtan tedd fel ide, igyekszünk megválaszolni minden kérdést, persze néha több időt vesz igénybe, mert nem mindig jutunk el (legalábbis én) a fórum olvasásig.
thumbnail
Ákos Gábriel, geändert vor 11 Jahren.

RE: Theme fejlesztés tapasztalatok

Junior Member Beiträge: 33 Beitrittsdatum: 05.10.09 Neueste Beiträge
Tibor Kiss:
Sziasztok,

Miután már van egy liferay theme (amit csináltattunk) kilátásban van egy új design, s ezt követően egy új theme készítése.
Az a tapasztalatom az előző theme-val, hogy nagyon nem mindegy milyen CSS trükköket alkalmaznak, mert volt belőlle pár összeakadás maga a Liferay egyéb dolgaival.
Én viszont nem vagyok CSS fejlesztő, ahhoz ugyanis "doktorátus" kell, vagy jó pár év ilyen irányú tapasztalat. Mit gondoltok, mennyire fontos olyan fejlesztővel csináltatni a liferay theme-t aki kifejezetten Liferay theme-ban van sok tapasztalat, vagy egy nagyon jó CSS gurunak nem okoz gondot a liferay theme sem?
Nekem úgy tűnt, a CSS guruknak nem is nagyon tetszik az ha liferay theme-t kérnek tőlük.

Mi a tapasztalatotok ezzel?

Üdv
Tibor


Ugyanez a véleményem és a tapasztalatom nekem is emoticon
Mint Liferay portálok (és persze témák) fejlesztésével foglalkozó cég mi is küzdöttünk eleget ezzel a problémával. Az a helyzet, hogy a többség - tisztelet a kivételnek - nem nagyon szeret a bevett sémáin változtatni. Általában az ügyfelek is úgy szedik szét a projektet - és itt áll elő a probléma - hogy valakivel megcsináltatják a design-t (statikusan), ami persze ott a böngészőben éppen szépen mutat, aztán odaadják nekünk, hogy "tegyük mögé az adatot". És akkor jön a tenger szenvedés amíg a designból lesz egy olyan sitebuild (és css kupac) ami normálisan működik. Mi ezen a dolgon úgy fordítottunk, hogy a design-t is vállaljuk, vagy maximum PSD szintig kérjük elvinni, aztán ebből a mi designerünk csinál olyan sitebuildet (és css-t) ami "normális". Erre kidolgoztunk egy szabálykönyvet és egy egynapos oktatást, amit minden nekünk dolgozó designer megkap. (aminek a végén általában szomorúak lesznek egyébként emoticon )

Száz szónak is egy a vége, keress meg, hátha tudunk segíteni!

e-mail: info@i-logic.hu